develi avukat

Develi’de Ağır Ceza Mahkemesi Yeniden Kuruldu

Yayınlanan yeni kararname çerçevesinde tam 18 yıl aradan sonra Develi ilçemize yeniden Ağır Ceza Mahkemesi kuruldu.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu HSYK yaz kararnamesini tamamladı ve bu kararname çerçevesinde 5 binin üzerinde adli ve 300’ün üzerinde idare hakim ve savcıları kapsadığı biliniyordu. Bu yaz kararnamesine göre Kayseri’nin Develi ilçesinde en son 18 yıl önce varlığı bulunan Ağır Ceza Mahkemesi resmen uzun bir aradan sonra tekrar açılmış oldu.

18 yıl gibi uzun bir aranın ardından Kayseri / Develi ilçemize kurulan yeni Ağır Ceze Mahkemesinde görev alacak olan hakim ve savcılar da belli olmuş oldu.

Develi Ağır Ceza Mahkemesi’nin yargı çerçevesi de resmi gazetede yayınlanarak belli oldu. Buna göre Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca Develi’nin Kayseri bünyesindeki Ağır Ceza Mahkemesinin yargı alanından çıkarılarak, Develi Ağır Ceza Mahkemesinin yargı çerçevesini de Develi ve Develi çevresindeki önemli büyük ilçeleri kapsayacak şekilde belirledi. Bu bağlamda yargı çerçevesini oluşturan Develi dışındaki diğer ilçeler; Yahyalı, Tomarza ve Yeşilhisar olarak belirlenmiş oldu.

Develi Ağır Ceza Mahkemesi

Bu gelişme hem Develi ilçemizin yargısı adına oldukça sevindirici bir gelişme hem de Develi Avuaktları açısından da oldukça olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi. Develi avukat Cansu Yılmaz bu konuya ilişkin olarak “Ağır Ceza Mahkemesinin Develi ilçesinde yeniden varlık gösterecek olmasının oldukça olumlu bir yanının olmasının yanı sıra bunun Develi’ye yeni mahkemelerinde kurulmasına vesile olacağı şekilde olumlu bir hava oluşturduğunu” aktardı.

Develi ilçesine kattığı olumlu değişimden ziyada bu gelişme biraz da Develi avukatlarının işlerini kolaylaştırması açısından oldukça olumlu bir gelişme oldu. Sadece Develi değil elbette yukarıda bahsedildiği gibi Develi Ağır Ceza mahkemesinin yargı çerçevesini oluşturan diğer yakın çevre ilçeler olan Tomarza, Yahyalı ve Yeşilhisar’da çalışan avukatlar ve hatta o ilçelerimizin vatandaşları açısından da güzel bir gelişme olarak görülüyor. Bununla birlikte Develi ilçesinin bilinirliği ve yargı çerçevesini oluşturan diğer ilçeler arasında bir merkez haline geleceği de bir gerçek.

Develi Avukat Cansu Yılmaz ofisimizde sizleri her türlü danışma, görüş ve önerileriniz için bekliyor ve her bir bireye adaletli günler diliyoruz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir